Commons:Використання вмісту Вікісховища поза проектами Вікімедіа

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Використання вмісту Вікісховища поза проектами Вікімедіа іншими мовами:

Shortcut: COM:REUSE

Фонду Вікімедіа не належить майже нічого з контенту, розміщеного на його сайтах — усі роботи належать їх авторам. Однак практично кожну з цих робіт можна вільно використовувати без індивідуальних договорів за умови, що вона була опублікована на одній з вільних ліцензій. Швидше за все, вам не знадобиться окремий дозвіл від автора або ліцензіара.

Однак навіть при використанні відкритого контенту слід пам'ятати, що:

  • деякі ліцензії вимагають згадування автора;
  • деякі ліцензії вимагають чіткої ідентифікації самої ліцензії, в деяких випадках навіть із зазначенням або посиланням на умови ліцензій;
  • деякі ліцензії, при модифікуванні або переробці твору, вимагають використання такої ж вільної ліцензії;
  • контент, переданий у суспільне надбання, хоч і не має суворої правової вимоги щодо атрибуціїї (в залежності від юрисдикції повторного використання), але атрибуція всеж таки рекомендована для правильної передачі інформації щодо походження твору.

Хоча ми віримо, що відомості про авторів і ліцензії для окремих зображень правильні і точні, проте Фонд Вікімедіа не дає жодних гарантій щодо статусу авторських прав або правильності умов ліцензування творів. Якщо ви вирішили використовувати файли з Вікісховища, ви самі повинні розібратися з статусом авторських прав кожного зображення так, ніби запозичили необхідний контент з будь-якого іншого джерела.

Крім того до зображень можуть застосовуватися й додаткові обмеження, що не залежать від авторського права і сильно варіюються в залежності від юрисдикції. Наприклад обмеження щодо торгової марки, патенту, прав особистості, моральних права, прав на приватне життя, або будь-яких з багатьох інших правових причин.

Як дотримуватися ліцензійних вимог файлу[edit]

При натисканні на зображення або медіа-файл на Вікісховищі[Прим. 1] Вас буде перенапралено на сторінку опису даного твору. На ній перерахована необхідна інформація щодо поточної ліцензії, її умов та власника авторських прав на файл.

За винятком матеріалів, що знаходяться у суспільному надбанні, на сторінці опису файлу завжди наявне посилання на повний текст ліцензії. Крім того, також іноді доступний короткий опис умов ліцензії. Ані Фонд Вікімедіа, ні автори контенту проектів Вікімедіа не надають юридичних консультацій. Якщо вам потрібна інформація про те, як ліцензія файлу стосується Вашої конкретної ситуації, Ви повинні зв'язатися з юридичним професіоналом у Вашій юрисдикції.

Для повторного використання контенту Вікісховища:

1 green.svg Переконайтесь, що файл доступний на ліцензійних умовах, які Вас задовольняють. Наприклад, якщо подана ліцензія вимагає розповсюдження похідні роботи на умовах тої ж самої ліцензії (Creative Commons Share Alike — розповсюдження на тих самих умовах), що може вас не задовольняти.

  • Якщо файл доступний одразу на кількох ліцензіях, Ви можете використовувати будь-яку з них. Якщо жодна з ліцензій Вас не задовольняє, Ви можете спробувати зв'язатися з автором файлу і вести переговори щодо спеціальних умов повторного використання. В іншому випадку, вам доведеться використовувати інший файл.
  • Уважно перевіряйте ліцензування необхідного Вам файлу. Хоча ми віримо, що відомості про авторів і ліцензії для окремих зображень правильні і точні, проте Фонд Вікімедіа не дає жодних гарантій щодо статусу авторських прав або правильності умов ліцензування. Якщо Ви вирішили повторно використовувати файли з Вікісховища, слід перевірити статус авторських прав кожного зображення так, ніби запозичили необхідний контент з будь-якого іншого джерела.
    • Примітка: автори можуть перевидавати похідні роботи під власним авторським правом, хоча оригінал перебуває в суспільноу надбанні. Такі дії не впливають на ліцензію оригінальної роботи. Якщо Ви зазначите походження (де Ви її знайшли й що є оригіналом) та ім'я автора необхідної вам роботи при повторному використанні, це може допомогти нам у суперечці з таким автором у подальшому.

2 green.svg Розгляньте обмеження, що не пов'язані з авторськими правами: у деяких країнах обмеження, що не пов'язані з авторським правом, (наприклад, особисті немайнові права автора та інші невід'ємні права) можуть вживатися до файлу у деяких випадках повторного використання. Наприклад, комерційне використання зображень людей може потребувати також згоди суб'єкта, а не тільки автора зображення (детальніше про це на Commons:Photographs of identifiable people/uk#Юридичні питання та Права особистості).

3 green.svg Використайте необхідний файл: Завантажте або прив'яжіть файл та вільно використовуйте його. (Детальніше Commons:Використання вмісту Вікісховища поза проектів Вікімедіа/Технічні питання[en].)

4 green.svg Атрибуція: Коли це потрібно, застосовуйте атрибуцію.

  • Якщо власник авторських прав (зазвичай автор файлу[Прим. 2]) вказав, яким саме чином, дотримуйтесь його настанов. Якщо власник авторських прав не вказав як саме його зазначати, Але ліцензія файлу вимагає атрибуції, дивіться Commons:Рядок атрибуції[en].
    • Примітка: Людина, яка завантажила роботу на Вкісховище може як бути автором, так і не бути їм (файл може бути завантажено з інших Інтернет ресурсів на Вікісховище). У будь-якому випадку, автор контенту, як правило, зазначений на сторінці його опису в графі "Автор". Якщо завантажувач файлу не є його автором, то атрибуції потребує виключно сам автор.

5 green.svg Вкажіть відомості про ліцензію: Якщо ліцензія вимагає від вас посилання на повний текст ліцензії або надання його копії, зробіть це.

6 green.svg Похідне ліцензування: Якщо ви створюєте по суті нову роботу за допомогою даного файлу ("похідна робота"), а ліцензія файлу вимагає ліцензування похідних робіт певним чином, дотримуйтесь цього.

Вимоги часто використовуваних ліцензій[edit]

За винятком матеріалів, що знаходяться у суспільному надбанні, на сторінці опису файлу завжди наявне посилання на повний текст ліцензії. Крім того, також іноді доступний короткий опис умов ліцензії. Ані Фонд Вікімедіа, ні автори контенту проектів Вікімедіа не надають юридичних консультацій. Якщо вам потрібна інформація про те, як ліцензія файлу стосується Вашої конкретної ситуації, Ви повинні зв'язатися з юридичним професіоналом у Вашій юрисдикції. Icon Text.svg Текст

Текст на Вікісховищі належить його автору та доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 і GNU Free Documentation License.[Прим. 3]

Crystal 128 kview.png Зображення та інші медіа-файли

На Вікісховища майже всі зображення та медіа-файли доступні на умовах якоїсь вільної ліцензії (зазвичай CC-BY, CC-BY-SA, або GFDL; детальніше на Commons:Licensing/uk) або знаходяться у суспільному надбанні. Ліцензія кожного медіа-файлу вказана на його сторінці опису.
Виняток становлять певні роботи, що складаються з або містять логотипи Фонду Вікімедіа. Такий контент зазначений відповідним повідомленням.[Прим. 4]

Pictogram voting info.svg Сторінка Commons:Використання вмісту Вікісховища поза проектів Вікімедіа/Ліцензування[en] дає деякі рекомендації щодо вимог часто використовуваних ліцензій, таких як CC-BY, CC-BY-SA, GFDL та GPL/LGPL.

Як використати файл[edit]

Після того, як ви визначили, яким чином дотримуватися ліцензійних вимог файлу, ви можете отримати доступ для його використання,завантаживши файл або посилаючись на нього безпосередньо.

Завантаження[edit]

Основний метод: На сторінці опису кожного зображення, є посилання на повну версію Повна роздільність. Натисність правою кнопкою миші на посиланню і оберіть опцію "Зберегти як ...", щоб завантажити повну версію файлу. (Якщо Ви є користувачем операційної ситеми Macintosh, утримуйте клавішу  Option, натискаючи мишкою на посилання, завантаження розпочнеться автоматично.

Хотлінкінг або InstantCommons: Можливо використовувати файли безпосередньо на Вікісховищі в межах іншого сайту, шляхом застосування функції InstantCommons, таким чином медіа-файли з Вікісховища можна розміщувати на інших веб-ресурсах як на Вікіпедії. Безпосереднє використання контенту Вікісховища за допомогою прив'язки його URL ("хотлінкінга") цілком можливе, однак не рекомендоване. Детальніше Commons:Використання вмісту Вікісховища поза проектів Вікімедіа/Технічні питання[en]. Ви повинні завжди перевіряти, чи виконуються умови лійензії необхідного файлу. Так наприклад, ліцензія CC-BY-SA 3.0 вимагає атрибуції автора або ліцензіара медіа-файлу "розумно в засобах або методах, які ви використовуєте". (Текст ліцензії).


Допоміжні інструменти для повторного використання[edit]

Wikimedia Commons - Stockphoto gadget.png

На Вікісховищі доступний інструмент, для допомоги у повторному використанні медіа-файлів, що включає завантаження контенту і прив'язку до нього атрибуціїї. інструмент вимагає:

  • будь-який браузер, окрім Internet Explorer (наприклад Firefox, Chrome, Opera);
  • увімкнений Javascript;
  • якщо Ви ввійшли в систему, використання Векторного оформлення (Vector) або оформлення Моно-книга (Monobook) в Налаштуваннях. (За замовчуванням оформлення Векторне).

Інструмент створює кнопки над зображенням (якщо ви увійшли в систему), або в правому верхньому кутку (якщо ні). Детальніше на Help:Gadget-Stockphoto/uk.

Генератор атрибуції

Генератор атрибуції значно спрощує повторне використання медіа-файлів, які доступні на умовах ліцензій Creative Commons на Вікісховищі або Вікіпедії. Він призначений для того, щоб допомогти виконати ці умови ліцензії та спростити повторне використання вільно ліцензованих зображень.

Зв'язок з завантажувачем або автором контенту[edit]

Якщо Ви бажаєте використовувати вміст Вікісховища на умовах ліцензії, відмінної від вказаної на сторінці опису, або Ви вважаєте за необхідне повністю перевірити статус авторських прав на файл, саме завантажувач неодмінно буде в змозі Вам допомогти. Завантажувач вказаний у розділі "Історія файлу" на сторінці опису файлу.

У деяких випадках ви зможете зв'язатися з завантажувачем, щоб дізнатися більше про статус авторських прав на зображення або для отримання інформації про автора. У свою чергу автор зображення може бути готовий надати додаткові дозволи на використання файлу або може мати доступ до зображень з більш високою роздільною здатністю, ніж наявною на Вікісховищі.

Фонд Вікімедіа в цілому не може допомогти в пошуку користувачів, які внесли свій вклад в файл. Ви можете спробувати зв'язатися з ними кількома способами:

  1. Деякі з них мають контактну інформацію, такі як ім'я та адреса або номер телефону, на своїй сторінці користувача.
  2. З іншими можна зв'язатися по електронній пошті, натиснувши на посилання "відправити лист користувачу" на панелі інструментів на їх сторінці користувача.
  3. Ви можете залишити повідомлення на їх сторінці обговорення, натиснувши на вкладку "Обговорення" у верхній частині сторінки користувача, а потім перейдіть до вкладки "Додати тему", яка з'являється поруч з вкладкою "Редагувати". Введіть повідомлення і натисніть кнопку "Зберегти". (У такому разі ваше повідомлення буде загальнодоступним.)
  4. Якщо вільний контект завантажено на Вікісховище з інших Інтернет ресурсів, посилання на джерело (наприклад, на сторінку Flickr) включається в опис файлу. Це джерело може мати додаткову контактну інформацію автора.

Примітки[edit]

  1. Переконайтесь, що контент, який ви прагнете повторно використати, насправді розміщений на Вікісховищі, а не локально на іншому проекті Фонду Вікімедіа (для цього перевірте, чи в URL файлу стоїть адреса сайту Вікісховища commons.wikimedia.org, а не якась інша). Інші проекти можуть мати свої умови ліцензування, деякі дозволяють добропорядне використання невільного контенту. Перед повторним використанням таких файлів переконайтесь, що Ви дотримуєтесь положень добропорядного використання або еквівалентних засад про авторське право у Вашій місцевості; крім того Ви можете отримати дозвіл безпосередньо від власника авторських прав. Це не відрізнятиметься від запозичення контенту з будь-якого іншого джерела Інтернету.
  2. За умови відсутності передачі права власності на файл, його автор, як правило, і є власником авторських прав. У ситуаціях, коли вільна ліцензія вимагає атрибуції, потрібно зазначити автора файлу.
    • Текст: автором деякої частини тексту вважається людина, яка зробила його редагування; дивіться вкладку "Переглянути історію" відповідної сторінки.
    • Зображення та інші медіа-файли:
      • завантажувачем зображення або медіа-файлу вважається людина, яка завантажила його на сервери Фонду Вікімедіа;
      • завантажувач може як бути автором, так і не бути їм (файл може бути завантажено з інших Інтернет ресурсів на Вікісховище). У будь-якому випадку, автор контенту, як правило, зазначений на сторінці його опису в графі "Автор".
  3. Оскільки окремі особи зберігають авторське право на свою власну роботу, вони можуть запропонувати свої внески в рамках інших ліцензій або навіть надати роботі статусу суспільного надбання. Такі випадки достатньо рідкісні у відношенні тексту на Вікісховищі.
  4. Логотип Фонду Вікімедія, а також логотипи його конкретних проектів (наприклад, Вікіпедії або Вікісховища), є торговими марками і захищені Фондом Вікімедіа. Вони НЕ є загальнодоступними для всіх цілей, окрім доступу для повторного використання в пресі або ЗМІ про проекти Вікімедіа. Добропорядне використання або еквівалентні засади про авторське право (наприклад, для академічних цілей або критики) у Вашій місцевості можуть також надавати доступ на використання даного контенту.

Дивіться також[edit]

Допомога[edit]

Способи отримати допомогу

Crystal Clear app help index.svg